Loading...

Mesto Žilina zabojuje o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026

Mesto Žilina zabojuje o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026
Ilustračná foto

Z domova | 16.09.2020 17:09 | Zdielať

Prvú fázu príprav prihlášky Žiliny do súťaže o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 a zapojenia odbornej i širšej verejnosti do tohto procesu ukončila minulú stredu - 9. septembra Mestská konferencia Žilina 2026. Jej účastníci mali možnosť dozvedieť sa viac o pripravovanej prihláške Žiliny, inšpirovať sa skúsenosťou iných miest či nadviazať spoluprácu s potenciálnymi partnermi pre svoje plánované projekty. 

Vyše 85 návštevníkov z kultúrnych inštitúcií, kreatívnych odvetví, neziskových organizácií, univerzity či mestských a krajských orgánov tak počas celého dňa absolvovalo pestrý program zameraný na bližšie spoznanie projektu Európske hlavné mesto kultúry a na spoločné skúmanie toho, ako môže tento projekt vyzerať v kontexte mesta Žilina. 

Počas dvoch blokov programu sa ku konferencii pripojili cez online videohovor inšpiratívni rečníci z kultúrnych a kreatívnych inštitúcií pôsobiacich v Poľsku, Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii či Fínsku. Na konferencii odprezentoval prípravný tím Žilina 2026 základný koncept programu spolu s nosnými témami, na ktoré sa budú zameriavať pripravované kultúrne a umelecké projekty. Ten bude súčasťou 60-stranovej prihlášky, ktorú je potrebné zaslať do 15. decembra 2020.